Szkolenia dla praktyków
Szkoląc wykorzystuję wiedzę i doświadczenia z wdrożeń dobrych praktyk i standardów zarządzania projektami, portfelami projektów, budowy biur zarządzania projektami (PMO), optymalizacji procesowej, zarządzania usługami
Poniżej najczęściej realizowane szkolenia, pogrupowane w następujące obszary
- OBSZAR 1: Zarządzanie Projektami
- OBSZAR 2: Portfel, Program, Biura Zarządzania Projektami (PMO)
- OBSZAR 3: Zarządzanie Procesami
OBSZAR 1: ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
POZIOM FOUNDATION – PODSTAWY ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI
Szkolenie przeznaczone dla kandydatów na Kierowników Projektów, początkujących Kierowników Projektów oraz specjalistów
Podzieleni na zespoły uczestnicy opracowują i prezentują rozwiązania powiązane ze studium przypadku, które symuluje typową, choć ciekawą sytuację biznesową np. w obszarze inwestycji, przemysłu, projektów HR, projektów marketingowych, innowacji R&D lub projektów IT. Szkolenie oparte o światowe standardy zarządzania dostosowane do realności polskich przedsiębiorstw, skoncentrowane na dostarczeniu praktycznych umiejętności […]
Wymiar szkolenia: 2 dni
Forma: on-line lub szkolenie bezpośrednie
POZIOM ADVANCED – ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI DLA PRAKTYKÓW
Kompleksowa ścieżka rozwoju dla Kierowników Projektów, liderów zespołów, członków biur zarządzania typu PMO
Kompletny pakiet wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia średnich i dużych przedsięwzięć. Obejmuje zarządzanie:
1. Integralnością projektu
2. Zakresem i wymaganiami
3. Jakością
4. Planami
5. Budżetem
6. Ryzykiem
7. Zespołem i interesariuszami
8. Dostawcami
9. Projektami IT
Wymiar szkolenia: od 4 do 7 dni
Forma: blended learning (off i on-line)
POZIOM EXECUTIVE – ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE PROJEKTAMI
Warsztat dla wyższej kadry zarządzającej w formie konstruktywnej debaty nt. dobrych praktyk i standardów zarzadzania
W trakcie dyskutowana jest rola wyższej kadry w projektach oraz rola projektów w realizacji celów strategicznych.
Szkolenie buduje świadomość jak nowoczesne standardy zarządzania (rozumnie wdrożone) pomagają firmom osiągać cele poprzez ład zarządzania projektami, a w wymiarze praktycznym odpowiada na pytania:
a) Czego władza strategiczna może oczekiwać od Kierownika Projektu?
b) Czego Kierownik Projektu może oczekiwać od zarządzających.
Wymiar szkolenia: 6 h
Forma: sesja bezpośrednia
ZARZĄDZANIE BADANIEM KLINICZNYM JAKO PROJEKTEM
Szkolenie przeznaczone dla zespołów uczestniczących w projektach badań klinicznych ze strony placówek badawczych, firm zlecających badanie, firm typu CRO.
Szkolenie przygotowuje uczestników do organizacji i planowania oraz monitorowania projektu badania klinicznego w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko niepowodzenia i zwiększyć szansę na sukces. Program szkolenia oparty jest na dwóch filarach:
a) Światowych standardach zarządzania projektami
b) Zasadach Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice).
W szkoleniach wg. tego programu uczestniczyło już ponad pół tysiąca członków zespołów badań klinicznych z całej Polski.
Wymiar szkolenia: 2 dni
Forma: on-line lub szkolenie bezpośrednie
NARZĘDZIA IT W ZARZĄDZANIU PROJEKTAMI
Warsztat dla zespołów, które chcą usprawnić prace poprzez wykorzystanie systemów i aplikacji informatycznych wspierających zarządzanie projektami
Kurs jest wyjątkowy dlatego, że nie jest jest szkoleniem z jednej aplikacji, a łączy w sobie praktyczną wiedzę nt. organizacji projektu, metod planowania i harmonogramowania z wykorzystaniem narzędzi IT. We współczesnym środowisku zarządzania konieczne jest wykorzystanie narzędzi do pracy zdalnej, komunikacji, wspólnego repozytorium i wreszcie dedykowanych narzędzi IT do project managementu. Jak to sensownie połączyć i zorganizować, aby wykorzystać możliwości, a nie utknąć w gąszczu różnych systemów?
Wymiar szkolenia: 1 lub 2 dni
Forma: on-line
UZASADNIENIE BIZNESOWE I ANALIZA OPŁACALNOŚCI PROJEKTÓW
Szkolenie przygotowuje Kierowników Projektów i członków biur zarządzania projektami PMO do oceny i monitorowania faktycznej opłacalności projektów.
Na etapie inicjowania i planowania projektów przyjmowane są założenia dotyczące kosztów i spodziewanych korzyści, które organizacja ma uzyskać dzięki tej inwestycji. Miedzy innymi w oparciu o te dane kadra strategiczna podejmuje decyzję „stop or go” dla projektu. W trakcie szkolenia, na praktycznych przykładach, uczestnicy uczą się wykorzystania technik analizy opłacalności, aby później pracować w projekcie na wiarygodnych danych oraz używać precyzyjnych narzędzi do oceny osiągania zakładanych korzyści z projektu.
Wymiar szkolenia: 12 h (3 moduły)
Forma: on-line
OBSZAR 2: PORTFEL, BIURA PMO, PROGRAMY TRANSFORMACJI CYFROWEJ
ZARZĄDZANIE PORTFELEM PROJEKTÓW
Szkolenie jest przeznaczone dla kadry strategicznej, pracowników biur PMO, kierowników dużych projektów
Szkolenie oparte jest o studium – następującej sytuacji biznesowej: firma, rozpędzony lider w branży na rynku krajowym planuje ekspansję na rynki europejskie. Organizacja realizuje wiele projektów w tym samym czasie, o różnej skali, różnego typu (organizacyjne, informatyczne, inwestycyjne) i poszukuje odpowiedzi na pytania:
- Czy projekty realizowane idą dobrze?
- Czy zasoby organizacji angażowane są w najważniejsze projekty?
- Jakiego typu i ile projektów czekających w kolejce można uruchomić?
- Jaki bardzo ryzykowny jest mój portfel inwestycji?
Wymiar szkolenia: do 2 dni – do dostosowania
Forma: szkolenie on-line lub stacjonarne
BUDOWA I WDROŻENIA BIUR PMO
Odbiorcy szkolenia: wyższa kadra kierownicza, osoby odpowiedzialne za rozwój firmy, analitycy i asystenci zarządu, szefowie i członkowie biur zarządzania projektami (PMO), kierownicy ważnych projektów.
Organizacje realizują coraz większą liczbę projektów i programów. Ten fakt stawia ją przed koniecznością połączenia nowych inicjatyw i codziennej działalności. Biura Zarządzania Portfelem, Programem i Projektami to model, który ułatwi gromadzenie w jednym miejscu informacji zarządczych niezbędnych do podejmowania decyzji. PMO dba o to żeby zespoły zarządzające otrzymały wiedzę, umiejętności i gotowe rozwiązania dla nowych inicjatyw. Biuro PMO jest jednym „źródłem prawdy” o realizowanych przedsięwzięciach.
Wymiar szkolenia: 2 dni
Forma: szkolenie on-line lub stacjonarne
PROGRAMY TRANSFORMACJI CYFROWEJ
Szkolenie jest przeznaczone dla osób odpowiadających za transformację biznesu: członków zarządów, wyższej i średniej kadry, CIO, członków biur PMO.
Grupa pracuje nad konkretnym studium przypadku. Firma, która wskutek zmian na konkurencyjnym rynku, stoi przed koniecznością podniesienia poziomu cyfryzacji kluczowych procesów, w tym wdrożenia zaawansowanych metod zarządzania danymi, wsparcie procesów robotyzacją (RPA), wykorzystania sztucznej inteligencji dla szukania możliwości optymalizacyjnych.
Wymiar szkolenia: do 2 dni – do dostosowania
Forma: szkolenie stacjonarne
OBSZAR 3: ZARZĄDZANIE PROCESAMI
ZARZĄDZANIE PROCESOWE
Dla członków średniej i wyższej kadry zarządzającej, którzy odpowiadają za optymalizację działania firmy; dla analityków biznesowych i osób odpowiedzialnych za transformację cyfrową; dla pracowników działów jakości odpowiedzialnych za wdrażanie standardów zarządzania
Identyfikacja ograniczeń procesów stanowi pierwszy krok do usprawnienia działania organizacji poprzez optymalizację działań i wsparcie ich zaawansowanymi systemami informatycznymi (robotyzacja, wykorzystanie sztucznej inteligencji, automatyzacja).
Szkolenie pozwala zrozumieć istotę zarządzania procesowego, a także dostarcza umiejętności w zakresie modelowania i optymalizacji procesowej.
Wymiar szkolenia: do 2 dni
Forma: szkolenie on-line lub stacjonarne
MAPOWANIE I MODELOWANIE PROCESÓW
Szkolenie jest przeznaczone dla analityków biznesowych, product ownerów, analityków systemowych, pracowników zespołów jakości, kierowników i specjalistów zespołów produkcji i innych procesów biznesowych.
Szkolenie praktyczne z wykorzystaniem narzędzia do mapowania procesów z wykorzystaniem wiodącej notacji modelowania procesów biznesowych BPMN 2.0 oraz narzędzia IT do mapowania procesów (np. Adonis lub Bizagi). Zespoły analizują i mapują procesy od sytuacji prostych do bardziej złożonych modeli, poszukując możliwości optymalizacyjnych.
Wymiar szkolenia: 1,5 dnia (3 moduły)
Forma: szkolenie on-line, możliwe też łączone formy
PROBLEM SOLVING & DECISION MAKING
Szkolenie jest skierowane do specjalistów procesowych, zespołów ds. innowacji, szefów zespołów, analityków biznesowych
Problem Solving & Decision Making to ustrukturyzowane podejście do sytuacji, w których coś idzie niezgodnie z oczekiwaniami biznesowymi. Odpowiada na pytania:
- Jak zdefiniować problem – co jest przyczyną, co skutkiem, a co oceną?
- Jak nie dać się zwieść kuszącym, a błędnym fałszywym tropom
- Jak sprawić, że zespół staje się kreatywny i proponuje innowacyjne rozwiązania
- Jak ocenić i wybrać najlepszą alternatywę rozwiązania
Wymiar szkolenia: 1,5 dnia (3 moduły)
Forma: szkolenie on-line, możliwe też off-line
Dla wizualizacji „procentowego” wskaźnika użyto „poziomu zaawansowania szkolenia„. Przykładowo poziom zaawansowania 30 % oznacza, że jest przeznaczone dla mniej zaawansowanych uczestników i dostarczy im podstawowe kompetencje