Książki i podcasty o zarządzaniu

Subiektywny przegląd dostępnych na rynku pozycji dotyczących zarządzania.
Strona jest systematycznie uzupełniana o kolejne wpisy. Zapraszam do komentowania i przesyłania swoich rekomendacji

Efektywne zarządzanie projektami

Najbardziej kompletne na polskim rynku wydawniczym kompendium wiedzy na temat zarządzania projektami. Propozycja dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z project managamentem. Od wielu właśnie takim osobom polecam pozycję Roberta K. Wysockiego.

Mamy tu solidne 774 strony zakorzenione w praktykach i standardach, głównie amerykańskiego PMI (Project Management Institute). Przestudiowane uważnie budują solidne, teoretyczne podstawy do stosowania w praktyce. Trzeba pamiętać jednak, że amerykańskie wydanie pochodzi z 2014. Stąd mało przykładów współczesnych narzędzi wspierających zarządzanie projektami i nieco „autorska” (a może redaktorska) terminologia.

Ograniczeniem książki jest też, paradoksalnie, jej największa zaleta – kompletność. Dotarcie do esencji wymaga czasu, a to nie pomaga tym, którzy szukają prostych i szybkich odpowiedzi. Niemniej jednak […]

OCENA OGÓLNA

Zakres tematyczny

Layout, grafika

Redakcja

Odpowiednia dla początkujących?

PMBOK® Guide – 7 edycja

Oficjalny podręcznik jednej z dwóch najważniejszych metod zarządzania projektami, opracowany przez  amerykańską organizację PMI  (Project Management Institute). W podręczniku bardziej lub mniej szczegółowo opisano zasady, dobre praktyki, modele i techniki zarządzania, które są stosowane w projektach na świecie. 

Obecna edycja dostosowuje je do aktualnych trendów: zwinności, koncentracji na wartości biznesowej oraz akcentuje znaczenie „miękkich” aspektów zarządzania zespołem.
Zrezygnowano z gotowych recept projektowych, które w poprzednich wydaniach podręcznika były opisane procesami. Zamiast tego otrzymujemy zestaw zaleceń, wytycznych, dobrych praktyk, które można zastosować w przedsięwzięciach.

Czy ta zmiana wyszła na dobre użyteczności podręcznika? Nie w każdym przypadku […]

OCENA OGÓLNA

Zakres tematyczny

Layout, grafika

Redakcja

Odpowiednia dla początkujących?

PRINCE2® – 7 edycja

Polskie wydanie oficjalnego podręcznika kolejnej najważniejszej metody zarzadzania projektami na świecie.
Podręcznik opisuje szczegółowo zasady, praktyki i procesy projektowe.

W porównaniu z poprzednimi wydaniami książka zyskała wiele nowoczesnych rozwiązań takich jak zwinność, uwzględnienie zrównoważonego rozwoju oraz większą troskę o umiejętności zarządzania ludźmi.

Narracja o niełatwych do przyswojenia pryncypiach, praktykach i procesach jest konkretyzowana poprzez wykorzystanie studiów przypadków – czterech firm z różnych branż, na przykładzie których obrazowane jest zastosowanie elementów wiedzy w praktyce.
Dodając do tego lepszą, choć nie idealną, redakcję oraz czytelną szatę graficzną można stwierdzić, że tą edycję podręcznika PRINCE2 można go również czytać i przeglądać, nie tylko z niej korzystać […]

OCENA OGÓLNA

Zakres tematyczny

Layout, grafika

Redakcja

Odpowiednia dla początkujących?

Modelowanie Procesów Biznesowych

Czy można napisać książkę od standardach zarządzania zrozumiałym, przystępnym językiem, nie tracąc istoty? Zbigniew Misiak, autor książki Modelowanie Procesów Biznesowych – BPMN 2.0 od Podstaw” tego dokonał. BPMN (skrót od ang. Business Process Model and Notation) jest najbardziej rozpowszechnionym graficznym językiem opisywania procesów biznesowych.

W tej książce autor prowadzi krok po kroku. Zaczyna – słusznie – od zupełnych podstaw analizy biznesowej, sposobu i źródeł pozyskiwania danych, przechodząc do notacji BPMN, począwszy od symboli podstawowych i ogólnych sytuacji biznesowych, stopniowo czyniąc procesy bardziej złożonymi. Książka jest przeznaczona dla osób zaczynających przygodę z mapowaniem procesów i to jej bardzo mocna strona, nie nauczymy się z niej prowadzenia pełnej analizy biznesowej, ale też autor tego nie obiecywał […]

OCENA OGÓLNA

Zakres tematyczny

Layout, grafika

Redakcja

Odpowiednia dla początkujących?

Lean Management po Polsku

Tomasz Król, autor książki „Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach. Wydanie II” podjął próbę stworzenia pozycji, która łączy doświadczenie z lekkim stylem narracji, pełnym gawęd, refleksji, przestróg i dobrych rad.

Z tą książką mam problem. Czyta się ją dobrze, bo napisana jest wartkim językiem, doceniam zawodowe doświadczenie autora, nieznośny dla mnie jednak jest, powracający mentorski ton, kogoś kto wie lepiej, widzi więcej, a głównym ograniczeniem w zaprowadzeniu ładu jest mentalność zarządzających oraz niechęć do zmian. Nie twierdzę, że tak nie jest, ale z większym zainteresowaniem przeczytałbym jak sobie z tym metodycznie radzić, niż autorską typologię typów ludzkich. Może jednak celem książki jest, aby czytelnik nabył przekonanie, że jedynym ratunkiem jest zatrudnienie konsultantów… tylko wtedy jaki jest sens takiej książki? […]

OCENA OGÓLNA

Zakres tematyczny

Layout, grafika

Redakcja

Odpowiednia dla początkujących?